SENIOŘI - Souhrn informací pro specifické skupiny osob vzhledem k epidemické situaci onemocnění Covid-19 v ČR

publikováno: 7. 12. 2020  


Co zde najdete: telefonní linky, kde hledat závazné informace (konkrétní weby státní správy), co dělat, kam lze zavolat ve specifických případech (např. postižení, chronické onemocnění atd.) v souvislosti s epidemickou situací

Linka seniorů – 800 200 007 

Základní info: Elpida ve spolupráci s Junák – český skaut z.s. nabízí v rámci projektu Skautská pomoc Lince seniorů bezplatnou pomoc při zajišťování každodenních potřeb seniorů v době pandemie COVID-19, kterým je z důvodu např. jiných zdravotních komplikací doporučeno vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. Některé ze služeb českého skautu Junák pak lze po domluvě poskytnout i jiným osobám než seniorům, především lidem s postižením, zejména služby jako projekt Skautská pomoc lékárnám.

S čím konkrétně pomáhají? Lze tímto způsobem žádat o pomoc v činnostech, které nevyžadují přímý osobní styk dobrovolníka se seniorem a pomáhají seniorovi se zajištěním základních životních potřeb v čase vyhlášeného nouzového stavu, zejména tedy: nákup potravin a základních potřeb, návštěva pošty (pouze v případech, kdy není nutná osobní přítomnost seniora – například tedy při placení složenek) a návštěva lékárny. 

Jak to celé funguje? Je potřeba zavolat na linku 800 200 007, sdělit, s čím potřebujete pomoci, uvést základní údaje – jméno a příjmení, telefonní číslo, přesnou adresu bydliště, činnost, se kterou potřebujete a čas, kdy potřebujete tuto pomoc. Pracovníci Linky seniorů předají Váš požadavek organizaci Junák – český skaut z. s. V případě volné kapacity se s Vámi spojí někdo z dobrovolníků a splní Váš požadavek, pokud by se Vám nikdo do 48 hodin neozval, kontaktujte Linku seniorů znovu. 

Kolik to stojí? Linka seniorů i následně poskytované služby jsou zcela zdarma, senior platí pouze za jednotlivé potraviny, drogistické potřeby a další, které si objednal. 

další informace: https://www.elpida.cz/skautskapomoc

Linka 1221

Základní informace: Linka je určena k získání základních informací spojených s koronavirem, zejména z následujících oblastí: zdravotní potíže, rizikový kontakt, karanténa, získání výsledků svých testů, aktuální mimořádná opatření, cestování a další. Na dotazy odpovídají proškolení medici. 

Linka je také uzpůsobena pro sluchově postižené.  Od 19. 11. mohou díky online přepisu na infolinku volat lidé, kteří mají sami možnost mluvit, ale nemají možnost slyšet nebo rozumět operátorovi na druhé straně. Slova operátora jsou v reálném čase přepisována profesionálem. Více informací najdete v článku Lidé se sluchovým postižením.

Další info: http://www.hygpraha.cz/dokumenty/ministerstvo-zdravotnictvi-spustilo-centralni-informacni-linku-ke-koronaviru-1221-5191_5191_506_1.html 

V případě zdravotních komplikací ihned kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, pokud to není možné nebo je zdravotní stav vážný, kontaktujte linku 155 nebo 112. 

 

Krajské hygienické stanice

https://www.mzcr.cz/krajske-hygienicke-stanice/

 

Další telefonní linky pro seniory

Další linky aktuálně zajišťují koordinaci praktické pomoci seniorům (donáška léků, nákupů, venčení psů), zprostředkování psychopomoci (telefon či online) seniorům po celé ČR a koordinaci dobrovolníků pro pomoc seniorů: 

Název linky

Tel. číslo

Senior telefon (Život 90)

800 157 157

Linka pro seniory (Seniorem s radostí) 

792 308 798

Zelená linka (Anděl strážný) 

800 603 030

Linka pomoci seniorům a potřebným (Magistrát hl. m. Prahy)  

800 160 166

 

Další informace pro seniory

Videa pro seniory ke koronaviru na webu chcipomoct.cz

Základní info: Milan Klapatek připravil pro portál chcipomoct.cz sérii videí pro seniory, aby je podpořil v současné složité situaci způsobené koronavirem.

Videa jsou dostupná na adrese: https://chcipomoct.cz/videa-pro-seniory.html