Zajištění zdravotní podpory pro chronicky nemocné děti ve školách

publikováno: 13. 9. 2024  

Školy a školská zařízení mají v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách povinnost poskytovat zdravotní úkony žákům, kteří je navštěvují. Sdělení z roku 2021, ve kterém tuto informaci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) společně s Ministerstvem zdravotnictví (MZ) konkretizovalo, bylo nyní aktualizováno na základě zkušeností škol, zdravotníků i rodičů. Nový dokument s názvem „Společné sdělení MŠMT a MZ k zajištění zdravotní podpory ve školách a školských zařízeních“ přináší podrobnější pokyny a upřesňuje některé dosavadní nejasnosti.


Dokument staví na principu zásady rovného přístupu ke vzdělávání, který ukotvují mezinárodní i národní zákonné předpisy. Podle nich by se mělo dostat všem dětem kvalitního vzdělání, k čemuž potřebují zajištění podpůrných opatření. Podmínkou plnohodnotného vzdělávání je ale také vytvoření vhodných podmínek a vhodného zázemí. Primární odpovědnost za zajištění zdravotní podpory dětem nesou v rámci výkonu rodičovské zodpovědnosti zákonní zástupci. Proto vytvoření podmínek pro poskytování jakékoliv zdravotní podpory náleží škole výhradně tehdy, je-li z časových důvodů nezbytné provést příslušné laické úkony jako je medikace apod. během pobytu dítěte ve škole. Pro tyto laické úkony lze žádat přiměřené zajištění zdravotní podpory ze strany školy.

Typy zdravotní podpory

Společné sdělení definuje pojem zdravotní podpory a v souvislosti se zdravím dětí specifikuje postupy pro 3 základní situace – 1. akutní stavy, 2. laické úkony bez potřeby zdravotnického pracovníka a 3. zdravotní podporu vyžadující zdravotnického pracovníka.

  1. Akutní stavy – zajištění první pomoci je povinností každého, nejen zdravotníků.
  2. Laické úkony – jednodušší zdravotní úkony, které může zvládnout personál školy.
  3. Zdravotnické úkony – úkony, které smí provádět pouze zdravotničtí pracovníci.

Příloha Společného sdělení dále konkrétně rozpracovává návod pro zajištění zdravotní podpory dětem s diabetem, včetně praktických vzorů plánu zdravotní podpory k použití.

Cílem materiálu je poskytnout návod, jak zajistit spolupráci mezi školou, zdravotníky, rodiči a samotnými žáky tak, aby byla péče o děti co nejlépe zajištěna a umožnila jim plnohodnotnou účast na vzdělávání a jejich rodičům a školám dodala potřebnou jistotu.

Dotazy a podněty

V případě nejasností, o jaký typ zdravotní podpory se jedná, se můžete obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost nebo na specialistu (podle typu chronického onemocnění či zdravotního postižení) se žádostí o konzultaci.

Ke stažení: