Setkání v Gdaňsku věnované ochraně práv pacientů
publikováno: 27. 5. 2025
Ve dnech 8.–9. května 2025 se v Gdaňsku uskutečnilo významné mezinárodní setkání věnované ochraně práv pacientů a bezpečnosti zdravotní péče v Evropské unii. Událost organizoval polský ombudsman pro práva pacientů Bartłomiej Chmielowiec ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví Polska a Univerzitním klinickým centrem v Gdaňsku.
Konference se konala v rámci polského předsednictví v Radě EU a nesla se v duchu prohlubování spolupráce mezi členskými státy v oblasti zdravotní politiky a ochrany pacientů. Českou republiku zastupovala Martina Parízková a Šárka Liolia z oddělení podpory práv pacientů.
Akce se zúčastnili zástupci několika členských států EU, včetně národních zmocněnců pro práva pacientů, odborníků ze zdravotnictví a veřejné správy. Diskutovalo se o rozdílech mezi jednotlivými členskými státy v oblasti respektování práv pacientů a zazněly návrhy na jejich sjednocení. Konferenci uzavřela debata „Práva pacienta v Evropské unii“, která se zaměřila na roli pacientských práv při zvyšování transparentnosti a odpovědnosti systémů zdravotní péče.
Česká republika během konference představila vlastní přístup k ochraně práv pacientů. Ministerstvo zdravotnictví ČR, jakožto centrální autorita pro tvorbu zdravotní politiky, prezentovalo systém podpory participace pacientů. Ten zahrnuje legislativně ukotvenou definici pacientských organizací, Pacientskou radu jako stálý poradní orgán ministra (složenou z 25 členů s čtyřletým mandátem), zapojení pacientů do rozhodování o úhradách, zejména u vzácných onemocnění, a program Pacientský HUB, který slouží ke vzdělávání a růstu pacientských organizací. Dále byly představeny aktivity v oblasti metodické podpory nemocničních ombudsmanů, vzdělávání mediků na poli komunikace a rozvoje důvěry mezi pacienty a zdravotníky a posilování komunikace ve zdravotnictví.
V závěrečných diskusích byla nalezena široká shoda na potřebě vytvoření stálé evropské sítě institucí a odborníků zaměřených na pacientská práva. Mezi hlavní témata navržené pro další spolupráci patří vzdělávání pacientů i zdravotníků o jejich právech, sdílení dobré praxe v oblasti mechanismů stížností a informovaného souhlasu a podpora aktivní účasti veřejnosti na zdravotní politice. Zazněla i výzva ke společnému sběru dat a vytvoření jednotných nástrojů pro hodnocení situace v oblasti práv pacientů v EU.
Česká republika deklarovala zájem sdílet vlastní zkušenosti, včetně výukového sylabu předmětu pro studenty medicíny, tzv. Desatera komunikace pro pacienty i zdravotníky a poznatků z fungování Pacientské rady. Vyslovila rovněž podporu pokračování spolupráce navazující na předešlou konferenci v Katovicích a zapojení do diskusí o evropské Chartě práv pacientů.
Z pohledu České republiky byla účast na konferenci velmi přínosná. Přinesla inspiraci pro další rozvoj národního systému ochrany práv pacientů, např. v oblastech stížnostních mechanismů a posílení role ombudsmanů a rozvoje regionálních struktur. Dále došlo k navázání nových mezinárodních kontaktů s partnery z Polska, Německa, Slovenska, Slovinska, Belgie, Estonska a dalších zemí. Celkově akce potvrdila význam systematické práce v oblasti pacientských práv a přinesla impuls pro jejich silnější prosazování na evropské úrovni.