Prevence a domácí léčba covid-19

publikováno: 26. 11. 2021  

Informace o tom, jak předcházet onemocnění covid-19 a jak v domácích podmínkách zmírňovat jeho příznaky v případě, že onemocníte.


Prevence covid-19

Ochranou před onemocněním, závažnými příznaky a následky onemocnění covid-19 je očkování, nošení respirátoru, dezinfekce rukou, větrané vnitřní prostory a dodržování rozestupů od ostatních osob.

Důležitou prevencí závažných příznaků je rovněž zdravý životní styl, pestrá strava s dostatkem vitamínů, redukce případné nadváhy, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a psychická pohoda.

Domácí léčba covid-19

Onemocnění covid-19 lze léčit i v domácích podmínkách. V případě vážných příznaků, vždy kontaktujte lékaře.

Doporučení ohledně domácí léčby covid-19 lze nalézt např. v pdf materiálu Léčba covid-19 doma – rady lékaře od autorů MUDr. R. Arias Anaya, MUDr. Aleš Chrdle, MUDr. Pavel Dlouhý na stránce: www.iniciativa-snih.cz/lecba-covid-19-doma-rady-lekare/, ve kterém se dozvíte:

Pokud u vás z důvodu vašeho zdravotního stavu hrozí vysoké riziko závažných příznaků, může vám váš lékař doporučit léčbu monoklonálními protilátkami. Tyto látky je nutné podat na počátku nemoci. Později je již není možné podat. Pokud se domníváte, že jste rizikovou osobou, kontaktujte svého praktického lékaře, který vyhodnotí, zda je Vám možné podat protilátky. Více informací naleznete na: Monoklonální protilátky - Aktuality - Portál pro pacienty a pacientské organizace (mzcr.cz)