Strategie zvýšení proočkovanosti proti chřipce

 6. 11. 2023, publikováno: 6. 11. 2023  

Období podzimu a zimy je každoročně charakterizováno nárůstem počtu akutních respiračních infekcí. Chřipka i covid-19 mohou mít zejména pro osoby vyššího věku a chronicky nemocné závažný průběh vyžadující hospitalizaci. Správné načasování očkování je proto důležité především z hlediska ochrany v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.


Jedním ze základních nástrojů snížení dopadů chřipky je očkování, které je však i přesto jakou má důležitost v prevenci závažných průběhů stále opomíjeno. Proočkovanost proti chřipce je v ČR dlouhodobě na velmi nízké úrovni. V rámci celé populace podstoupí každý rok očkování v průměru 8 % populace, ve věkové skupině 65+ se pak každý rok nechává očkovat v průměru přes 20 %. V rizikových skupinách, jako jsou kardiaci nebo diabetici je proočkovanost pouze okolo 10 %. Tyto hodnoty představují významně nižší hladinu, než je doporučená hranice 75 % proočkovanosti u osob patřících do skupin ohrožených závažnějším průběhem chřipky, což představuje pro veřejné zdraví významný problém.

„Do České republiky jsou v dostatečném počtu dodávány nejnovější možné vakcíny proti chřipce, covid-19 i dalším respiračním onemocněním,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. 

Typ souboru: pdfStrategie zvýšení proočkovanosti proti chřipce (formát pdf) (335,77 KB)