Kulatý stůl na téma online výdej léků na předpis

publikováno: 12. 2. 2024  

12. února proběhl na ministerstvu zdravotnictví kulatý stůl na téma online výdej léků na předpis. Toto setkání inicializovala Pacientská rada ministra zdravotnictví z důvodu zvyšující se poptávky pacientů a zároveň trendu digitalizace, kterému není možné se do budoucnosti vyhnout.


Kulatý stůl navazoval na říjnovou konferenci fórum pacientů, které pořádala Národní asociace pacientských organizací. Možnost online vyzvednutí léku na předpis již funguje v Norsku, Švédsku, Finsku, Dánsku, Německu, Nizozemí, Estonsku a Portugalsku. Tato možnost výdeje léků v české republice není a bude nutné zavést ji velice obezřetně, aby bylo zamezeno zhoršení kvality či možnosti padělků léčiv.

Česká lékárnická komora se k možnosti online výdeje léků na předpis postavila otevřeně a padl návrh vytvořit model na základě zkušeností ze zahraničí kde, již tato služba pacientům finguje. Důležité je, aby tato služba zachovala dostupnou lékárenskou péči a splňovala požadavky na bezpečnost a kvalitu léčby pacienta jako u osobního odběru v lékárně.

Pacientské organizace považují online výdej léků na předpis za nevyhnutelný, a to nejen z důvodu zvýšení dostupnosti léků pro pacientky z menších měst a obcí, kde lékárny chybí, ale také jako vhodné řešení pro osoby se zdravotním postižením nebo pacienty v seniorním věku. Distanční výdej léků zároveň umožní v době výpadků léčiv objednat lék z jiné a často velice vzdálené lékárny, než běžně pacient využívá.